Једнодневна едукација за физиотерапеуте


Рукометни савез Србије одржао је једнодневну едукацију за физиотерапеуте чиме је званично започела селекција и едукација будућих стручних лица на пољу медицине спорта.

Ово је први пут да један спортски савез организује теоријски и практични приступ овој теми уз допуну знања о анти-допингу, исхрани, суплементацији, пружању прве помоћи и коришћењу медицинских платформи које помажу у праћењу здравственог знања играчица и играчица и њихове спортске и медицинске анамнезе. 

Асистент физиологије на медицинској катедри Факултета за спорт и физичког васпитања Универзитета у Београду, специјалиста спортске медицине и лекар сениорске женске репрезентације, докторка Сања Мирковић, говорила је о значају овакве едукације и плану развоја медицинског тима. 

„Као лекар Рукометног савеза Србије, када сам дошла, добила сам задатак да оформим тим који ће бити стабилан годинама за пружање свих услуга које су нашим најбољим рукометашима и рукометашицама потребне. Ова селекција и едукација је један од завршних корака тог пута и пројекта. Идеја је да свим кандидатима данашњи дан освежи знање из физикалне медицине и рехабилитације са акцентом на спорт и спортску медицину.”

Кандидате после једнодневне едукације очекује ужа, финална селекција.

”Након што изаберемо физиотерапеуте за медицински тим, распоредићемо их по селекцијама свих узраста. План је да свака селекција има по два терапеута поред доктора који брине о њиховом здрављу. На тај начин свим играчима и играчицама биће пружен медицински третман какав и заслужују.”

Рукометни савез Србије је са обим пројектом конкурисао код Здравственог савета Републике Србије како би сви полазници едукација добили адекватан сертификат.

О самом кредибилитету рада медицинског тима РСС говори и податак да су поред докторке Мирковић ову едукацију подржали предавачи Анти-допинг агенције Србије, проф. др Милица Вукашиновић Весић, Центра за исхрану и суплементацију, др Марија Анђелковић, као и физиотерапеути женске рукометне репрезентације Филипа Павчића и Уроша Пантовића. О технолошким решењима говорио је Душко Ерић испред софтверског решења Спортико.

Напредну обуку из пружања прве помоћи кандидатима су одржали представници Црвеног крста Београда.

Програм једнодневне еудкације можете преузети ОВДЕ.