Барбуловић: Континуитет игара на великим такмичењима доноси напредак женског рукомета


Женска кадетска репрезентација Србије имако није имала најбољи учинак, свакако је највећи хит овог лета када говоримо о наступима националних селекција.

Стидљиво су кренуле у причу звану Европско првенство, неретко падале под притиском треме и неискуства играња великих првенства, али из пораза експресно училе и на борбеност изашле као праве победнице.

Остаје питање како даље и како не изгубити и не потрошити ове девојчице? О овом, као и многим другим питањима, говорио је селектор Зоран Барбуловић, човек који је скромно најавио да је борба за пласман у доњем делу првенства реалност, а завршио са директном визом за Светско првенство у Кини и освојеним шестим местом у Европи!

”Као прво, нисмо знали реалне могућности ове екипе, јер није било турнира и утакмица на основу којих би проценили снагу ове репрезентације. Припремне утакмице нису донеле превелики оптимизам (шест пораза, један реми и једна победа). Нисмо знали ни снагу противника у групи, а ни могућих противника у наредном кругу такмичења. Резултат је свакако феноменалан иако смо лоше отворили првенство са два пораза. У одлучујућој утакмици за пролаз међу осам најбољих екипа на ЕП са репрезентацијом Шведске требала нам је победа од четири и више голова разлике,што смо изванредно одрадили и успели да већ у том тренутку остваримо одличан резултат. У преосталом делу турнира још две победе ( против домаћина Црне Горе и Холандије), изванредна утакмица са фаворизованим Мађарицама и пораз у последњих пет минута утакмице говори да смо се битно уздигли, стекли преко потребно самопоуздање и на високом нивоу одиграли завршницу турнира.”

Осим тимског успеха, Србија је имала и најбољег голмана турнира, али и велики број играчица које су се истакле својим инвидивуалним партијама.

”Као прво треба похвалити комплетну екипу за борбеност, из које је проистекла одлична одбрана која нам је дала овакав резултат. На претходну констатацију, неопходно је истаћи одбране нашег капитена и голмана Татјане Чинку. Са разлогом је проглашена најбољим голманом ЕП. Николина Булатовић, иако због претходних повреда, као недовољно спремна је својом енергијом и залагањем дала посебан печат екипи и у најтежим тренуцима водила ка победама. Сара Радовић је била повређена у другом делу такмичења, али допринела добрим резултатима. Била је пресудан играч у најважнијим тренуцима. Крилни играчи Миа Недељковић и Сабина Шерифи су биле веома битне, нарочито у нападима и котранападима. Позитиван утисак је оставила Милица Момчиловић од које се пре првенства мање очекивало. У потпуности је искористила своју шансу и скренула пажњу на себе. Заиста треба похвалити све играчице, биле су прави тим како на терену, тако и ван њега.”

Светско првенство у Кини иако далеко, доћиће брже него што делује и план већ постоји.

”Сам пласман на СП за ову генерацију је од немерљивог значаја. Континуитет игара на великим такмичењима донеће битан напредак у сваком случају. Тренажне акције треба започети што пре, већи број заједничких припрема и већи број јаких контролоних утакмица. Оно што струка може и треба да уради је да изврши доселекцију екипе кроз проверу неколико играчица из наших и иностраних лига. Тренер задужен за физичку припрему треба да буде у сталном контакту са играчицама. Моја одговорност ће бити да комуницирам са тренерима у чијим клубовима наступају наше репрезентативке током предстојеће сезоне.”

Женски репрезентативни рукомет је у паду не само у Србији и трпи велике турбуленције годинама. Смене генерације не делују увек позитивно, а млађе селекције осцилирају. Због тога је атмосфера око кадетске репрезентације била ”аутсајдерска”, али неоспоран таленат праћен великом борбеношћу показао је да ако се ове девојчице не потроше пре времена, уз преко потребно искуство, будућност је ту.

Како парирати квалитетнијима од себе?

”Репрезентације које су биле доминантне у односу на нас су Немачка и Хрватска, али потребно је споменути и Мађарску, као и Француску са којом нисмо играли, али која је оставила најбољи утисак. Оно што их разликује у односу на остале јесте велики број наступа у репрезентацији без обзира што је то кадетска селекције, као и физичка доминација која омогућава висок темпо игре свих 60 минута. Чињеница је да су то земље које имају већу базу играчица која омогућава бољу селекцију, док ми томе можемо да парирамо уз праћење трендова суђења на основу чега може да се коригује техничко-тактичка обука играча. Ово ће бити значајно и за њихову даљу репрезентативну каријеру, не само за кадетски узраст.”


 Photo credits: EHF/HF Montenegro