Интервју са директором Суперлига, Војиславом Андрићем!
Пред почетак овогодишњег такмичења у Суперлиги, разговарали смо са директором Суперлига, Војиславом Андрићем.
Директоре, који су новитети на почетку овогодишње Суперлиге?
- Трудили смо се да у пропозиције Суперлиге унесемо све што су клубови и рукометни радници уочили као недостатке и предложили као боља решења него до сада. Желимо да унапређујемо делатност лиге и померамо ка савременим трендовима присутним у Европи. У том смислу, идемо даље са електронским пословањем Лиге, које је искључиво, када су у питању клубови и службена лица. Велику пажњу ћемо обратити на здравље играча, тако да су клубови упозорени да ће бити кажњавања због пушења, точења алкохола, као и минималног осветљења и температуре.
Ту неће бити пардона, јер заштита здравља играча и гледалаца је врло важан сегмент. Од сада ће утакмицама морати да присуствују два лекара, и дежурни лекар, и медицински радник, тако да у случају теже повреде, један од лекара одлази са играчем у здравствену установу, а други остаје ту, док је до сада морала да се прекине утакмица. Новина је, и да судије оцењују делегати и контролори, тако да ћемо моћи да укрштамо информације са оценама клубова, и видимо колико су искрени у том оцењивању, ј једни и други. Увели смо и лиценцирање клубова да би проверили какав однос клубови имају према тренерским лиценцама, жиро рачунима, а директор Лиге само у изузетним случајевима може да одобри такмичење клуба без валидне лиценце. Оно што је проблем да поједини клубови имају великих финансијских проблема (Напредак одложио прво коло), а оно где ми можемо да помогнемо, јесте у одлагању или смањивању материјалних обавеза према Савезу.
Да ли сви клубови имају сајтове?
- За сада ови који се лиценцирају, имају. Мислим да је важније од тога да имају сајт, да тај сајт функционише. Сваки клуб за потребе лиценцирања, може направити пар страница, али ако он није активан, он не врши функцију. За нас је важно да се они ажурирају и да имају вредност за навијаче, гледаоце, све људе које интересује рукомет.
Где смо стали са статистичком обрадом листе стрелаца, најбољих играча? То би могло значајно да повећа заинтересованост обичних људи за дешавања у рукомету?
- Ми смо до сада објављивали статистике на крају сезоне, односно полусезоне. Ажурни билтени су ствар ажурног уношења података. Ако клубови буду ажурно уносили те електронске записнике, биће и боље статистичке обраде.
Да ли ће Суперлига добити генералног спонзора?
- То питање је везано за телевизију. Не може се наћи генерални спонзор лиге без гарантованих преноса. Од РТС то не можемо да добијемо, док остале телевизијске куће то условљавају преносима свих националних селекција. РСС има потписан уговор са РТС-ом за то, тако да се Суперлига налази у неком процепу. Има правних субјеката којима би Суперлига била добра реклама, али људи траже гаранцију барем за 15 утакмица годишње. Прошле године смо имали значајно мање преноса него претходних година. Претпостављам да ће добри резултати репрезентација побољшати нашу ситуацију, и с тим у складу, можда се деси да у неком интермецу потпишемо и спонзорски уговор са неком од заинтересованих компанија.
Када ће Лига постати предузеће?
- То је мој идеал и један од разлога због којих сам прихватио директорску функцију. Од тога не одустајем. Онога тренутка када будемо решили проблем телевизије, мислим да ћемо сигурно уз сагласност РСС-а ући у формирање предузећа. Ако ћемо Предузеће основати да Суперлигаши не плаћају котизацију, нисмо постигли пун ефекат. Предузеће као организатор лиге треба да направи драстичан помак у развоју рукометном спорта. Да окупи више гледалаца, побошља рад судијске и других организација, побољшја сарадњу са медијима, квалитетнији маркетинг, више информација. Од тога заиста имају сви користи, и спонзори, и предузеће, а пре све рукомет. То је најважнија ствар.
rss.org.rs