Бент Дал:”После двомеча са Словенијом, фокус на развој српског женског рукомета”


Нови селектор српских рукометашица, Норвежанин Бент Дал, искористио је прву посету Србији од када је преузео женску националну селекцију да посети просторије Рукометног савеза Србије.

Том приликом, поделио је своје утиске о потезу РСС да му повери велику одговорност поставивши га на чело репрезентације, свом тренерском путу, досадашњем раду са српским рукометашицама и мисији пласман на Светско првенство.


”Био сам веома срећан када сам добио позив. Многе играчице већ познајем из претходних сусрета – било као тренер својих клубова, било као противник – а имам и добар однос са неколицином српских тренера. Такође знам да је Србија земља са богатом рукометном традицијом и да су људи овде веома срдачни и гостопримљиви. Када се указала ова прилика, нисам морао дуго да размишљам. Чињеница да се женски рукомет у Србији налази на раскрсници је један од разлога због којих сам прихватио ову функцију. Ја сам тренер који увек тражи изазове. Лако је преузети тим који је већ изграђен, али прави тренерски посао је градити нешто ново. Српски женски рукомет је у протеклим годинама пролазио кроз тешке периоде, и ја то видим као прилику да оставим свој печат и будем део новог почетка. Наравно, имам велико поштовање према српској рукометној култури. Ово је земља са дубоко укорењеном спортском традицијом, и мој циљ није да све променим преко ноћи, већ да интегришем своју филозофију са постојећим квалитетима српског рукомета.”

У тренерске воде ушао је још као тинејџер уписавши први тренерски рукометни курс кад му је било 14 година, да би звање Master Coach стекао са само 22. године. Две деценије је радио као тренер у мушком клупском рукомету кренувши из локалног Драмена, али је упоредо радио у Норвешком рукометном савезу као тренер кадеткиња и јуниорки што му је омогућило да гради каријеру и на страни дама. У најбољој женској селекцији Норвешке радио је као аналитичар, у стручном штабу Мерит Брејвик. Као тренер-аналитичар је ангажован и у мушкој репрезентацији Русије.

”У Норвешкој млади тренери који раде са јуниорским репрезентацијама често помажу и у раду са сениорима, што ми је омогућило да стекнем искуство као аналитичар. Блиско сам сарађивао са тадашњим селектором норвешке женске репрезентације, и брзо сам схватио колико је анализа корисна у савременом рукомету. Анализа вам омогућава да боље разумете игру, уочите обрасце и прецизно се припремите за противнике. За мене су информације кључне – што више знате, боље се можете припремити. Као главни тренер, настављам да користим овај приступ у свакодневном раду. Геир Оусторп, мој дугогодишњи сарадник ће ми и овде асистирати као тренер-аналитичар тако да ћемо наставити да све радимо сами, да будемо тренери и аналитичари јер тако не губимо много времена, а тачно знамо шта желимо.”

Скандинавија не познаје појам женски или мушки рукометни тренер, али је сплет околности довео до тога да претходну деценију буде на челу женске италијанске репрезентације у оквиру пројекта ЕХФ, да води женске клубове попут мађарског Шиофока и румунске Рамницу Валчее и да више од две године развија чешки национални тим.

”Једна од најважнијих особина коју сам као тренер увек неговао јесте разумевање различитих култура. Играчи из различитих земаља имају различит начин размишљања, и као тренер морате то поштовати. Када добро познајете људе са којима радите, не само као спортисте, већ и као личности – лакше је изградити јак однос и створити окружење у којем могу да пруже свој максимум. Са Анђелом Јањушевић сам имао прилике да сарађујем у Шиофоку, али и да играм против ње у Румунији. Исто тако, утакмица између Чешке и Србије прошло ЕП и чињеница да смо били у истој групи ми је омогућила да већ сада имам детаљну анализу свих играчица Србије, посебно оних које су тада биле у Мађарској. То искуство отвара врата комуникацији са играчицама о одређеним одлукама које су имале на терену. Искрена, отворена и квалитетна информација је кључ поверења које је основ добрих резултата.”

Повратак Андрее Лекић, Драгане Цвијић и Катарине Крпеж-Шлезак у национални тим показује много више од онога што је приоритет - пласман на СП. Тиме је евидентно да сви желе да помогну да се женски рукомет у Србији унапреди. На том путу први изазов биће двомеч са Словенијом у баражу за одлазак на Светски шампионат, али ће и стручни штаб Бента Дала бити појачан Катарином Томашевић која ће радити са голманима.

”То што су се легенде рукометног спорта вратилe у национални тим показује да сви имамо исти циљ и да смо сви спремни заједно како на терену, тако и ван њега да засучемо рукаве, кренемо од нуле и изградимо нешто ново и респектабилно. Код већине парова баража за пламсaн на СП унапред може да се предпостави ко ће се пласирати на само такмичење што није случај са нашом утакмицом. Због тога морамо да мислимо о свему и да радимо за тај циљ.”

Да ли се од Бента Дала може очекивати и помоћ у правцу стратешког развоја и подршке домаћем клупском рукомету?

”Прво окупљање које имам са девојкама крајем фебруара и почетком марта биће искључиво са играчицама из Супер рукометне лиге чиме ћу стећи први утисак о томе како се ради у клубовима. Потписао сам уговор који је одређен утакмицама са Словенијом, али оно због чега сам дошао је даља будућност, не само те две утакмице које су преда мном у априлу. Верујем да упркос кратком времену које имамо можемо да направимо резултат који ће нам омогућити да причамо о стратешком развоју. Као ЕХФ лектор желим да радим и са тренерима, али сада је мој фокус искључиво на баражу. Словенија је боље рангирана у овом тренутку, што је последица резултата од прошле године, али имамо своје шансе. Са Чешком репрезентацијом сам побеђивао многе тимове који су на папиру били фаворити и са тим приступам овом изазову и сада”, закључио је норвешки стручњак.